Pod Pretekstem

Chcesz zwiedzić Poznań? Te miejsca muszą znaleźć się na Twojej liście!

Poznań to miasto, które ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w X wieku, gdy tę lokację wybrali książęta na swoją siedzibę. Tym samym Poznań stał się miastem o charakterze stołecznym. Miało tu miejsce wiele istotnych dla Polski wydarzeń historycznych. Miasto zgromadziło setki budowli oraz zabytków godnych podziwu. Najważniejsze prezentujemy poniżej.

1.Ostrów Tumski

Początków państwa polskiego należy poszukiwać w Ostrowie Tumskim. W tłumaczeniu z języka staropolskiego na polski, ostrów oznaczał wyspę, a tum katedrę. To właśnie tu rozpoczęły się historyczne dzieje Polski oraz Poznania. W czasach Mieszka I działał tu bardzo prężnie gród obronny, który stanowił siedzibę pierwszych władców Polski. Mieszkał tu także pierwszy biskup Polski, czyli Jordan.

Ostrów Tumski

2.Katedra

Pierwszy biskup Polski, Jordan, w 968 roku rozpoczął budowę katedry, która po zniszczeniu w 1945 roku przeszła regotyzowanie. Będąc w tym miejscu, warto przede wszystkim zobaczyć Złotą Kaplicę, która stanowi miejsce pochówku Pierwszych Władców Polski. Na uwagę zasługuje również ołtarz z 1512 roku i miecz św. Piotra.

3.Fara

Kościół Fara jest najpiękniejszym obiektem barokowym w Polsce. Jego budowę zainicjował zakon Jezuitów. Prace rozpoczęto w 1651 roku, a zakończono dopiero po 100 latach. Wnętrze kościoła zachwyca złoceniami, stiukami i monumentalnymi rzeźbami. Dużą atrakcją są 140-letnie organy.

Fara Poznań

4. Plac Wolności

Centralny punkt miasta, przy którym w 1829 roku, hrabia Edward Raczyński wybudował gmach pierwszej biblioteki publicznej w Polsce. W tym miejscu odbywało się wiele ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych.

5. Stary Rynek

Będąc w Poznaniu, oczywiście należy odwiedzić Rynek Główny, który utrzymany jest w średniowiecznym stylu. Główną atrakcją jest tutaj oczywiście prezentacja Koziołków, symbolu miasta, która odbywa się tylko raz dziennie, o godzinie 12:00.

Co jeszcze może podobać się na poznańskim rynku? Kolorowe kamieniczki, a także cudowny układ, który pozwala na odczucie klimatu tego miasta.

Co zobaczysz za darmo w Poznaniu?

Zwiedzanie bywa kosztowne. Trzeba mieć worek pieniędzy, aby do każdego muzeum i obiektu kulturalnego wejść chociaż na chwilę. W Poznaniu wiele atrakcji turystycznych jest zupełnie za darmo. Przed wyruszeniem w miasto, zapoznaj się z listą darmowych atrakcji turystycznych Poznania - http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/25-rzeczy-ktore-mozna-robic-w-poznaniu-za-darmo-dla,3431481,artgal,t,id,tm.html.